Avainsanat

, , ,

Televisiokanava AVA ryhtyy loppiaisena näyttämään tosi-tv-ohjelmaa Ensitreffit alttarilla. Minun oli pakko päästä katsomaan ohjelman ennakkonäytös. Menin itse naimisiin toisilla treffeillä kaksi vuotta sitten.

Tutustuin kaakkoisaasialaiseen aviomieheeni kansainvälisellä nettideittipalstalla. Ensimmäinen tapaaminen oli hänen kotikaupunkinsa lentokentällä, kun lensin tapaamaan etäpoikaystävääni ensimmäisen kerran.

Viikon päätteeksi mies kosi, minä vastasin myöntävästi. Häät sovittiin seuraavan matkani yhteyteen jouluksi 2012. Oli jo käynyt selväksi, ettei Suomeen saa viisumia helposti, oleskeluluvan sen sijaan kyllä, jos on naimisissa. Mutta sitä varten pitää avioitua molemmissa maissa.

Häissäni oli tasan kaksi suomalaista vierasta. Häävieraista en tuntenut sulhaseni ydinperheen lisäksi ketään. Ilman viinaa, tanssia ja tuttuja ne olivat puuduttavimmat häät, joissa olen koskaan ollut.

Saimme kaikkiin avioliittopapereihimme vihdoin tarvittavat leimat ja papukaijamerkit vappuna 2013. Elokuussa mies pääsi muuttamaan Suomeen.

Kohta juhlimme jo toista hääpäivää Helsingissä.

Ensitreffit alttarilla -ohjelmassa asiantuntijat valitsevat kuudelle suomalaiselle sinkulle sopivat puolisot. Psykoterapeutti-seksuaaliterapeutti Maaret Kallio muistutti ohjelman pressitilaisuudessa, ettemme aina valitse kovin hyviä puolisoita itse. Miksemme siis antaisi asiantuntijan valita?

Minun nerokkaisiin parinvalintakriteereihini ei mitään asiantuntijoita tarvittu. Valitsin kasvot, joita komeampia en ollut koskaan nähnyt. Ne salpaavat vieläkin hengitykseni päivittäin.

Siitä hyvästä olen ehdottomasti ansainnut kaikki pikkumaiset parisuhderiitamme.